środa, 2 kwietnia 2014

Sekrety Tarota - początki w pigułce i BHP wróżb :)

Tarot jest dość specyficzną talią kart, składającą się najczęściej z 78 kart, na które składają się Arkana Małe oraz Arkana Wielkie. Początkowo, w XV wieku były one używane do gier - najlepiej zachowana z tamtego okresu talie to na przykład Tarot Viscontich-Sforzów, która jest jednocześnie najbardziej znaną talią. W XVIII wieku Tarot ten został zaadoptowany przez ezoteryków i okultystów, wtedy również zaczęto dzielić karty na te służące do wróżenia oraz te do gry.

Pierwszymi kartami przeznaczonymi wyłącznie do wróżenia był Tarot stworzony właśnie w XVIII wieku przez mężczyznę ukrywającego się pod pseudonimem Etteilla - nigdy nie pozwolił on skopiować swojej talii, po jego śmierci namnożyło się jednak talii, które miały być autentycznymi. Oryginalnych kart jednak nigdy nie odnaleziono.

Prawdziwy przełom nastąpił natomiast po powstaniu Hermetycznego Zakonu Złotego Brzasku w XIX wieku. Stowarzyszenie to korzystało z astrologii, tarota oraz kabały. Tarot Złotego Brzasku jest najbardziej znaną obecnie talią, zaraz po Tarocie Rider-Waite'a w 1910 roku. 

Jest wiele talii, o których chciałabym wspomnieć, choćby Tarot Thota, autorstwa Crowleya, jednak nie chcę się rozdrabniać - myślę, że osoby zainteresowane zgłębieniem wiedzy na te tematy z przyjemnością sięgną po książki zawierające bardziej rozbudowaną historię Tarota.

Dziś na rynku mamy ogromny wybór kart, każdy znajdzie coś dla siebie. Najpiękniejsze i najbardziej nietypowe przyciągają także wzrok osób, które kolekcjonują talie - ja osobiście nie jestem tego typu osobą, jednak również z przyjemnością oglądam zdjęcia :) Mi najbardziej podobają się obecnie moje karty - można obejrzeć tu :


Dla osoby wróżącej nie jest jednak bardzo istotna oprawa wizualna, a to, czy karty dobrze współpracują z wróżbitą. Wróżbita już w momencie wyboru powinien czuć, że to są właśnie te karty, że właśnie z tymi będzie mu się pracowało najlepiej. Wskazane jest również, by przez jakiś czas nosił je przy sobie, aby karty "podłapały" jego energię.

BHP wróżb :


1. Wróżyć można tak często, jak tego chcemy, pod warunkiem, że wróżby dotyczą innych sfer życia. Przykładowo w tym tygodniu idziemy do wróżki ze sprawami miłości, za tydzień lub dwa - kiedy chcemy zapytać o pracę. 
2. Jeśli chcemy zadawać pytania odnośnie tej samej sfery, odczekajmy jeden cykl księżycowy. Po pierwsze, sprawy nie zmieniają się z dnia na dzień, a po drugie - Ty musisz sobie wszystko ułożyć w głowie. Jeśli będziesz częściej pytać o to samo, karty mogą zacząć "kręcić", a Ty sam/a możesz poczuć się zagubiony/a.
3. Pytania należy zadawać z czystymi intencjami.
4. Nie powinno się pytać o osoby trzecie bez ich zgody.
5. Nie pytamy o datę śmierci oraz jej przyczyny
6. Jeśli jesteśmy w ciąży - nie chodzimy do wróżek, bioenergoterapeutów, jasnowidzów, nie robimy rytuałów!!!!!!!!!!
7. Szanujemy się - jeśli traktujesz Tarota jak zabawę, najlepiej z niego nie korzystaj.
8. Tarot stanowi podpowiedź, służy do analizy sytuacji, pokazuje drogę. Wróżba się nie spełni, jeśli będziesz czekać na cud. Ty również musisz działać.

1 komentarz:

Najdrożsi moi, jeśli chcecie o coś zapytać, coś zasugerować, albo po prostu skomentować, to co napisałam - nie wahajcie się :)