wtorek, 25 marca 2014

DKMS.PL

Kochani, ostatnio nie mam za dużo czasu i rzadko mam okazję skrobnąć konkretniejszą notkę. Tym razem jednak postanowiłam troszkę się rozpisać, żebyście nie przeszli obojętnie - co roku w rozliczeniu można przekazać 1 % podatku na wybraną inicjatywę, więc chciałabym Was zachęcić do wsparcia szczytnego celu, a może i rejestracji tu lub tam...Na początek chciałabym Wam przedstawić fundację DKMS.PL - fundacja ta zajmuje się pomocom osobom chorym na białaczkę. By pomóc można się zarejestrować jako dawca - rejestracja zajmuje chwilę, jakiś czas później zostaje nam dostarczony pakiecik z dwiema pałeczkami oraz opis, jak pobrać próbkę. Zajmuje to góra dziesięć minut, jakiś czas później otrzymujemy kartę dawcy oraz pina w kształcie charakterystycznego, czerwonego puzzelka.

Komórki macierzyste najczęściej pobierane są z krwi obwodowej, procedura nie wymaga przebywania w szpitalu. Przez 5 dni dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, który zwiększa ilość komórek macierzystych. Podczas przyjmowania mogą wystąpić objawy grypopodobne, lecz nie ma czym się martwić :) w dniu pobrania krew jest pobierana z jednej ręki, przechodzi przez maszynkę, która pobierane są komórki macierzyste, następnie wraca do organizmu poprzez drugą rękę.

W przypadku pobrania szpiku, dawca znajduje się w narkozie, a szpik pobierany jest z kości biodrowej za pomocą specjalnej igły. W szpitalu pozostaje się 2-3 dni. Po pobraniu szpiku może wystąpić miejscowy ból, podobny do tego przy stłuczeniu, jednak po kilku dniach mija.

Prawdopodobieństwo znalezienia niespokrewnionego dawcy jest bardzo małe, wynosi od ok. 1 : 20000 do 1 : kilku milionów, dlatego tak istotnym jest, aby zarejestrowała się jak największa ilość ludzi. By zostać dawcą musisz być osobą zdrową, z normalną wagą ( o ile się nie mylę 55kg + ), bez chorób typu łuszczyca, hemofilia, oczywiście HIV, chorób krwi.

Jeśli nie możesz zostać dawcą - zawsze możesz wesprzeć fundację przekazując 1 % podatku. Oto dane :  KRS 0000 318 602

Sama zarejestrowałam się w zeszłym roku - póki co nie miałam okazji pomóc, jednak z pewnością w tym roku sama przekażę 1 % i Was również do tego zachęcam. Was to nic nie kosztuje, a skoro ten 1 % ma trafić do Państwa, to chyba lepiej, żeby trafił do rąk fundacji, której naprawdę się przyda i która może uratować życie.

Jestem na bieżąco z informacjami na stronie fb DKMS i widzę, ilu ludzi potrzebuje naszej pomocy. Może właśnie Ty będziesz miał okazję uratować komuś życie. Nie bądź obojętny, zarejestruj się. Jeśli możesz polub również ich stronę na facebooku i udostępniaj dalej informacje o osobach potrzebujących naszej pomocy oraz akcjach DKMS-u.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najdrożsi moi, jeśli chcecie o coś zapytać, coś zasugerować, albo po prostu skomentować, to co napisałam - nie wahajcie się :)