środa, 28 sierpnia 2013

O ezoterykach słów kilka

Ezoteryka nadal jest dosyć kontrowersyjną dziedziną - wiele osób odrzuca ją, inne potępiają. Prawdą jest, że w dobie internetu mamy dostęp do wszystkiego, jesteśmy w stanie znaleźć wszystko, a dział literatury poświęcony tego typu naukom kwitnie - jednak wielu ludzi czuje niedosyt.

Jak dziś zaznaczyła na forum pewna Pani - kiedyś wiedza była przekazywana w rodzinie, bądź z mistrza na ucznia. Dziś już tego, niestety, nie mamy. Wszystko, co było przekazywane ustnie - zniknęło lub zostało zapisane, przez co trafiło do obiegu masowego, tracąc ze swojej pierwotnej natury niemal wszystko.

Efektem tego jest wzrost popularności wróżbiarstwa, ponieważ po przeczytaniu książki lub dwóch i nabyciu pierwszych lepszych kart, można zostać "wróżbitą". Wróżki ogłaszają się wszędzie - na Allegro, na Tablicy, na Gumtree, na forach, wszędzie! Wróżą z Tarota, kart Anielskich, kart Cygańskich, kart klasycznych, Oracli, z ręki również - a założyć się mogę, że znajdzie się niejedna, która przysięgałaby na wszystkie świętości, że i z pięty powróży.

Pojawiły się osoby, traktujące wróżbiarstwo jako niezły i prosty zarobek - dotyczy to w dużej mierze studentów oraz osób bezrobotnych, ale nie tylko. Również wiele wróżek wpadło w pułapkę : bo teraz już wróży się na ilość, a nie na jakość. Co za tym idzie - taka wróżba może się spełnić w 20 %, a może się nie spełnić w ogóle. 

Kolejnym problemem jest kryzys - to przez niego tyle osób zostaje "wróżbitami", ale również przez niego coraz więcej osób decyduje się na wróżby typu 1 zł / 1 pytanie, dostępne np. na Allegro. Nie mówię, że każda tego typu wróżba jest zła, że każda osoba wystawiająca za grosze chce tylko nabić sobie kiesę. Osobiście korzystałam z usługi pewnego wróżbity z Allegro własnie i muszę powiedzieć, że to prawdziwy profesjonalista. 

Jeśli miałabym cokolwiek zasugerować - najlepiej jest zasięgnąć opinii u kogoś, najlepiej osoby znajomej, która była osobiście u wróżki. Nie warto się rozdrabniać w sieci, chyba, że znamy już tą wróżkę. Warto poobserwować jak ta osoba pracuje z kartami, jaki jest jej warsztat.

Osobiście raz miałam sytuację, że Pani przyszła, popatrzyła i powiedziała - " Nie, dziękuję ". Nie pasowały jej moje karty, ja, mój pies plączący się po pokoju oraz to, że... nie przypominałam wróżki do której chodziła wcześniej. Czy powinnam się obrazić? Nie. Każdy musi znaleźć swoją prywatną wróżkę i nie ma co się rozdrabniać.

Jest jeszcze jeden problem - mianowicie zawiść, która panuje w tym dość specyficznym środowisku. Jako dziecko zawsze wyobrażałam sobie, że bez problemu znajdę wspólny język z innymi wróżkami. Niestety, rzeczywistość mnie rozczarowała :) Jeden drugiego obraża, jest gotów wbić szpilę, aby tylko potencjalni klienci dostrzegli właśnie JEGO OSOBĘ. Trochę egoizmu nie zawadzi, jednak należy wziąć pod uwagę również uczucia drugiego wróżbity.

Kiedy mam cięższy dzień i nie jestem w stanie wróżyć, odsyłam do zaprzyjaźnionej wróżki - wiem, że jest dobra i wiem, że mogę na nią liczyć w takich przypadkach. Wszyscy powinniśmy się szanować... Może warto o tym pomyśleć? Uprzejmość nie boli.

4 komentarze:

 1. Zgadzam się z każdym słowem w obu artykułach a szczególnie z tym że warto zasięgnąć opini osoby znajomej która była osobiście u jakiejś wróżki bo wg mnie "poczta pantoflowa" to zwykle najrzetelniejsze źródło informacji:)
  fajny blog i podoba mi się sposób przekazywania przez panią treści.. Czekam na więcej:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że się Pani podoba, mam nadzieję, że inni również w ten sposób do tego podejdą :) planuję pisać swoje przemyślenia, więc nie wszyscy pewnie będą zadowoleni. Dziękuję za komentarz :)

   Usuń
 2. A ja widziałem Pani ogłoszenia również na allegro, jak to się ma do tego co pani napisała??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie wystawiam aukcje na allegro- średnio raz na 2-3 miesiące, kiedy znajdę jakąś dłuższą chwilę wolnego czasu. Ustawiam ceny symboliczne, by każdy mógł dostać odpowiedź.

   Tak jak pisałam - kilka razy sama korzystałam z wróżby na allegro i NIE KAŻDY WRÓŻBITA tam wystawiający jest z miejsca zły, jednak czasami można mocno się przejechać.

   Pozdrawiam serdecznie i dziękuję bardzo za komentarz!

   Usuń

Najdrożsi moi, jeśli chcecie o coś zapytać, coś zasugerować, albo po prostu skomentować, to co napisałam - nie wahajcie się :)